Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar

Duyurular

Kültür için Alan “Uluslararası Dolaşım Programı”na açık çağrı

Kültür için Alan, kültür-sanat alanında aktif üretim yapan kişi, kurum, inisiyatif ve kültür-sanat faaliyetlerinde bulunan sivil toplum kuruluşlarını çağırıyor.

Kültür için Alan, kültürel faaliyetlerini ve sanatsal pratiklerini geliştirmeyi amaçlayan kültür ve sanat aktörlerini bu yıl Eylül, Ekim ve Kasım aylarında gerçekleştirilecek Uluslararası Dolaşım Programı’na davet ediyor. Berlin, Paris, Stockholm ve Amsterdam’da düzenlenecek birer haftalık programlarda katılımcılar; kültür kurumları ve inisiyatif ziyaretlerinin yanı sıra, atölye çalışmaları ve etkinliklere katılmak ve işbirlikleri geliştirmek üzere Almanya, Fransa, İsveç ve Hollanda’da çalışan kültür aktörleriyle birebir görüşme imkanı buluyor.

Uluslararası Dolaşım Programı başvuru çağrısı, 2023 yılında -Ankara ve İstanbul dışında- Türkiye’nin tüm şehirlerinden kültür-sanat alanında aktif üretim yapan kişi, kurum, inisiyatif ve kültür-sanat faaliyetlerinde bulunan sivil toplum kuruluşlarının başvurularına açık. Son yaşanan depremler sebebiyle İstanbul ya da Ankara’ya taşınmak zorunda kalmış kültür aktörleri de bu çağrıya başvurabilir.

Başvuruların değerlendirmesi sonucunda toplam 50 katılımcı belirlenecek ve seyahat masrafları Kültür için Alan tarafından karşılanacak. Başvuru sahibi ve muhtemel proje ortakları görsel sanatlar, kültürel miras, edebiyat, sinema, müzik, çağdaş sanat, performans, dans, tiyatro, yeni medya sanatları veya tasarım alanında faal olmalıdır.

Başvurular 9 Mayıs 2023 günü saat 24:00’te kapanacaktır. Başvuru sonuçları ise 13 Haziran 2023 tarihinde Kültür için Alan’ın çevrimiçi platformlarında yayınlanacaktır. Adaylar www.kulturicinalan.com internet adresinden çağrı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirler.


GÜNCELLEME: Uluslararası Dolaşım Programının başvuru süresi 22 Mayıs 2023 tarihine kadar uzatıldı!

İlginizi Çekebilir

Söyleşi

Bir grup Antakyalı Rum Ortodoks’un kentin hafızasını tutmak için kurduğu Nehna platformundan Anna Maria Beylunioğlu ile Antakya'ya dair çalışmalarını ve kentin yeniden inşasını konuştuk.

Gündem

Simone Leigh ve Rashida Bumbray, Laura Raicovich ile birlikte, kültürel altyapılar inşa etmenin özen, arkadaşlık ve alicenaplıkla iç içe geçen bir uygulamasını konuşuyor.

Eleştiri

Kundura Sinema'nın “Aşk, İsyan, Özgürlük” belgesel seçkisinde yer alan “Nelly & Nadine” Nazi kamplarından kurtulan kadınların arşiv görüntüleriyle tarihyazımının bireysel ve toplumsal yönlerine odaklanıyor.

Gündem

Sanatçı ve akademisyen Kerem Ozan Bayraktar, yaratıcılık ve özgünlük kavramlarına dair yeni soruları gündeme getiren yapay zeka araçları, Midjourney ve sanat üretiminin dönüşümünü tartışıyor.