Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar
Kültigin Kağan Akbulut

Kültigin Kağan Akbulut Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okudu. Uzun yıllar Gazete Duvar, Sanat Dünyamız başta olmak üzere birçok yayına katkı koydu. Susma Platformu'nda editör olarak çalıştı. Kurucu yayın yönetmeni olarak Argonotlar'da çalışmalarına devam ediyor.

Resimlerim hayatımla bağlantılı

Abdullah Ezik

1995, İstanbul doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Florida State College at Jacksonville’deki English Language Institute eğitimini 2018’de, English as a Second Language programını ise 2019’da bitirdi. SanatKritik, Artfulliving, IAN Edebiyat, Kitap-lık, Öykü Gazetesi, EdebiyatHaber, KE Dergi’de çeşitli çeviri, yazı ve söyleşileri yer aldı. John Lennon: İsa’dan Bile Popüler isimli biyografisi 2019’da, Peyami Safa’nın yazılarından derlenen Ramazan Geceleri 2020’de, Ahmet Rasim’in Osmanlıca aslından dil-içi çeviri yöntemiyle hazırladığı Hamamcı Ülfet 2021’de yayımlandı. Alakarga Yayınları’nın Türk Klasikleri serisinin dizi editörlüğünü üstleniyor ve MSGSÜ’de başladığı Yeni Türk Edebiyatı yüksek lisans eğitimine Otto-Friedrich-Universität Bamberg’in Orientalistik bölümünde devam ediyor.

Kentleşme ve kentlileşmeye doğru bir yolculuk

Nergis Abıyeva

Nergis Abıyeva (1991), İstanbul’da yaşayan sanat tarihçisi, sanat eleştirmeni, küratör. İTÜ Sanat Tarihi Programı’nda doktora yapan Abıyeva’nın makaleleri 2015 yılından itibaren süreli yayınlarda ve kitaplarda yayımlanmaktadır. Yazar 2017 yılından itibaren AICA üyesidir ve 2019 yılı itibariyle modern ve çağdaş sanat üzerine seminer programları ve bağımsız dersler yürütmektedir.

Plautilla Nelli ve Son Akşam Yemeği

Uras Kızıl

İstanbul merkezli sanat tarihçi, eleştirmen ve araştırmacıdır. Kızıl, 2015 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden dereceyle mezun oldu. 2014 yılında Erasmus programıyla Berlin Freie Universität’ta eğitim gördü. Dönüşünde 19. Yüzyıl Resminde Romantik Düşünce ve Romantizm adlı lisans tezini yazdı. 2018 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden Romantizm’in 20. Yüzyıl Sanatına Etkileri başlıklı teziyle mezun oldu. Yüksek lisans tezi İTÜ BAP tarafından desteklendi. Kızıl, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına devam etmektedir. 2018-2020 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’un arşiv sorumlusu olarak çalışan Kızıl’ın makaleleri 2015 tarihinden itibaren Sanat Dünyamız başta olmak üzere Borusan Blog, e-skop, Manifold, Argonotlar, K24 gibi süreli yayınlarda, sergi kataloglarında ve kitaplarda yayımlanmaktadır. AICA üyesi olan Kızıl, Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde ders vermekte ve Mithra İstanbul’da araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Varlığın duyumsanması üzerine

Fulya Baran

Boğaziçi Üniversitesi İşletme lisans, Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans mezunu. Kültür kurumlarında iletişim alanında çalıştı. Gazete Duvar, Hürriyet Kitap Sanat, İstanbul Art News ve Argonotlar’da yazıları yayımlandı. Güncel olarak Argonotlar’ın üyelik editörü. İstanbul Kent Konseyi ve Dünya Mirası Adalar Girişimi gönüllüsü. 2021 Ocak itibariyle başlattığı, kültürel miras alanında farkındalık üzerine bir sosyal girişim projesi olan Kültürel Miras ve Kent başlıklı haftalık bir bülten yayımlıyor.

‘İyi’ katılım: Aktif sivil toplum, destekçi kamu, çok disiplinlilik

Sinan Zeyyat Hatipoğlu

2013 senesinden beri müzayede, galeri ve müze olmak üzere farklı kurumlarda yer aldı. 2016-2021 seneleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Televizyon Haberciliği ve Programcılığı & Sanat ve Kültür Yönetimi çift anadal programını sürdürmekte. Bilgi Üniversitesi Güncel Sanat Kulübü’nün kurucusu olup, aktif olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneğis Kültür ve Sanat Kurulu başkanı olarak görev almakta.

Togetherness for new languages and freedoms

Oktay Orhun

Sanat Tarihi anabilim dalında doktora adayı; sinema, mimarlık ve sanat tarihçisi olarak 10 yılı aşkın zamandır süreli yayınlara eleştiri yazıları yazıyor. Serbest şekilde eğitmen, yazar ve editör olarak çalışıyor. Akademi ve yayıncılık dışında kültür-sanat sahasında stratejik planlama ve proje yönetim süreçleriyle ilgileniyor.

Üç büyüklerin müzecilikle imtihanı

Özlem Altunok

Özlem Altunok İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Sanat Tarihi okudu. Uzun yıllar Cumhuriyet gazetesi Kültür Servisi'nde çalıştı. İstanbul Art News'te yayın yönetmeni, Susma Platformu'nda proje koordinatörü olarak görev aldı. Mesele, RH+, Art Unlimited, Sanat Dünyamız'ın da aralarında bulunduğu yayınlarda yazıları yayımlandı.

İstanbul’u dinlemek

İbrahim Cansızoğlu

Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun oldu. London Film Academy’de eğitim gördü. İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültelerinde film, görsel teori, görsel kültür ve güncel sanat üzerine dersler verdi. 2012 -2015 yılları arasında Galeri Nev İstanbul’da çalıştı. Protocinema Yükselen Küratör Serisi kapsamında ve bağımsız projelerde küratörlük görevi üstlendi.

Bedenin teşhir ve teşrihi: Burcu Erden’in “Kütleyi Çağırmak” sergisi üzerine bir deneme

Ezgi Cemre Er

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sanat ve Kültür Yönetimi son sınıf öğrencisi. Kültür politikaları ve savunuculuk başta olmak üzere; çağdaş sanat, ekoloji, toplumsal cinsiyet eşitliği, aktivizm ve bunların kesişimleriyle ilgileniyor. Mezun olduktan sonra kültür politikaları alanında akademide kalmayı ve aynı zamanda araştırmacı gazeteci/yazar olarak yayınlar yapmaya devam etmeyi hedefliyor. Kültür Gündemi isimli haftalık kültür-sanat gelişmelerini derlediği bir e-bülten projesi yürütüyor.

Festivaller kültür politikalarına alan açabilir mi: Bozcaada Caz Festivali ve Bergama Tiyatro Festivali

Ulya Soley

Ulya Soley Pera Müzesi'nde çalışıyor. Central Saint Martins'in Kültür, Eleştiri ve Küratörlük yüksek lisans programını tamamladı. Lisans eğitimini McGill Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Psikoloji dallarında gerçekleştirdi. Yakın zamanda Pera Müzesi’nde “Zevk Meselesi” ve 601 Artspace New York'ta "Bu durumda nasıl giyinmeli?" sergilerinin küratörlüğünü üstlendi. Yazıları art agenda, Manifold, callingmag, Argonotlar, The Believer Logger, Art unlimited, K24 ve borderless gibi mecralarda yayımlandı. https://ulyasoley.com

Bir Zamanlar Kavranamayan’ın ardından

Eda Yiğit

1984 yılında Ankara’da doğdu. MSGSÜ Şehir Planlama Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans derecesini tamamladı. Çalışma hayatında müzecilik ve güncel sanat alanında deneyim kazandı. Adalar Müzesi, Karşı Sanat, Tüyap İstanbul Sanat Fuarı çalıştığı kurumlar arasındadır. MSGSÜ Sosyoloji Bölümü doktora programında toplumsal bellek üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Orta Format çevrimiçi dergi editörlerindendir. Rubber Hammer'da sanatçıdır. BUM Atölye kurucu üyelerindendir. Bağımsız bir araştırmacı olarak küratoryal çalışmalarına devam etmektedir.

Pandemi sürecinde sanat alanındaki dayanışma pratikleri ve örgütlenme üzerine bazı saptamalar

Ozan Ünlükoç

Sanat tarihi ve sinema eğitimleri aldı, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği yönetim kurulunda bulunan Ünlükoç Baki Koşar Festivalinin kurucularından ve yürütücülerindendir. Kara Pembe Karşı Sanat Kolektifi ve Sınır/sız sergilerinde yer almakta ve Argonotlar’da çalışmaya devam etmektedir.

Mamut Art Project 2021’de öne çıkan 10 sanatçı

Eran Sabaner

1997 İstanbul doğumlu. 2019 yılında ABD’deki Tufts Üniversitesi’nde sanat tarihi, film ve medya çalışmaları okudu, bitirme tezi Madeline Caviness tez ödülünü kazandı. Yüksek lisansını Goldsmiths, University of London Görsel Kültür bölümünde, İrit Rogoff süpervizörlüğünde tamamladı. Şu an Londra’da, yeni bir online sanat platformunda çalışıyor.

Tarihsel bir kaynak olarak dedikodu: Between You And Me

Seçil Epik

İstanbul merkezli yayıncı, editör ve eleştirmen. Lisans eğitimini Türk Dili ve Edebiyatı alanında tamamladı. 2013’ten bu yana çeşitli yayınlar için queer feminizm çerçevesinde edebiyat ve güncel sanat eleştirileri yazıyor. 2016-2019 yılları arasında çevrimiçi kitap, kültür ve kritik sitesi K24'ün editör kadrosunda yer aldı. 2018 yılından beri kitap önerilerini paylaştığı "Epik ne okuyor?" adlı bülteni hazırlıyor, bültenin aynı zamanda tüm sayıların görülebileceği bir internet sitesi de mevcut (www.epikneokuyor.com). 2020 yılında kurulan ve 2021'de yayın hayatına başlayan Umami Kitap’ın kurucu ortağı ve editörü. Şu an bağımsız güncel sanat platformu Argonotlar’ın editörlüğünü yapıyor.

bütün kuşlar benim bahçeme gelir

Süreyyya Evren

1991’den beri yayımlanan çalışmaları edebiyat, çağdaş sanat ve siyaset teorisi üzerinde yoğunlaştı. Yayımlanmış çok sayıda romanı, öykü kitabı, şiir kitabı, denemeleri, derlemeleri, incelemeleri ve çocuk kitapları var. Denemelerini Aranan Kitap: Sanat ve Siyaset Yazıları (2007; 2. baskı 2016), Buluntu Kitap: Edebiyat ve Gündelik Hayat Üzerine Denemeler (2017), Kırılgan Kitap: Güncel Sanat Üzerine Yazılar (2019) ve Dokunan Kitap: Edebiyat ve Gündelik Hayat Üzerine (2019) başlıklı ciltlerde topladı. Framework, İstanbul Art News, Kunstforum, Milliyet Sanat, Sanat Dünyamız, Springerin ve Third Text gibi sanat dergilerinin de aralarında olduğu pek çok mecrada sanat eleştirileri yayımladı. Burak Delier’in Freedom Has No Script (Londra: Iniva, 2014) ve Serhat Kiraz’ın Analemma sergisi için (İstanbul: Milli Reasürans Sanat Galerisi, 2017) katalog metinleri kaleme aldı, 11. ve 13. İstanbul Bienallerinin kitaplarına birer metinle katkıda bulundu, 14. İstanbul Bienali’nin tüm yayınlarının editörlüğünü üstlendi. Şener Özmen’in Filtresiz (2016) başlıklı Arter’de gerçekleşen solo sergisinin küratörlüğünü, Zihnini Kilitle (2004) adlı sox 36 ve Apartman Projesi’nde gerçekleşen Berlin-İstanbul sergisinin küratörlüğünü (Stephan Kurr ile birlikte) ve P Grubu çerçevesinde gerçekleştirilen Go Get Them Tiger! (2013, Viyana) başlıklı bir grup sergisinin küratörlüğünü (Burak Delier ile birlikte) yürüttü. Postanarşizm ve Güncel Sanat (Kasım-Aralık 2012) başlıklı Sanat Dünyamız özel sayısını ve İktidar, Konsensus ve Sanatın Cevapları, Finlandiya Güncel Sanatı Örneği (Haziran 2005) başlıklı Art-ist özel sayısını (Sezgin Boynik ile birlikte) hazırladı. Osman Hamdi Bey'den Picasso'ya Çocuklar için Sanat (2015) adlı çocuklar için sanat kitabını Zaman Makinesi ile Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri (Bige Örer ile birlikte, 2015) izledi. Art-ist yayınları sanatçı kitapları dizisinin editörlüğünü üstlendi. Türkiye güncel sanatı üzerine kapsamlı derlemeler olan Kullanma Kılavuzu, Türkiye’de Güncel Sanat 1986-2006 (2007), 101 Yapıt, Türkiye Güncel Sanatı'nın Kırk Yılı (2011) ve Kullanma Kılavuzu 2.0, Türkiye’de Güncel Sanat 1975-2015 (2015) ile Çocuklar İçin Türkiye Güncel Sanatı (2013) kitaplarını Halil Altındere ile birlikte hazırladı. Halil Altındere üzerine Kayıplar Ülkesiyle Dans (2008) adlı monografi çalışması İstiklal Serüveni sergi dizisi kapsamında yayımlandı. Domates, Biber, Patlıcan: Bir Etkinliğin Külliyatı (2018), Olimpos Sergileri 1: Portre (2019) ve Olimpos Sergileri II: Peyzaj (2021) başlıklı yayınların editörlüğünü ve Amsterdam’da düzenlenen uluslararası edebiyat festivali Read My World’ün Türkçe edebiyata odaklanan 6. edisyonunun küratörlüğünü (Aylime Aslı Demir ile birlikte, 2018) üstlendi. Avangard sanat ile radikal siyasetin ilişkilerini de incelediği doktorasını siyaset bilimi alanında İngiltere’de Loughborough Üniversitesi’nde tamamladı (bu çalışma daha sonra kitaplaştı: Anarşizmler, Anarşizmin Geçmişi ve Tarihleri, İletişim, 2013). Kaçınılmaz, Karaşın, Art-ist, Siyahî, Anarchist Developments in Cultural Studies, Sıcak Nal, Duvar ve Natama dergilerini çıkaran ekipler içinde yer aldı. SPOT, İstanbul Modern, Kültür Üniversitesi, Hayat Bilgisi, Kadıköy Moda Sahnesi, Küçükçekmece Belediyesi dahil pek çok kurumda modern sanat, sanat sosyolojisi ve güncel sanat üzerine seminerler verdi. Arter’de Ocak 2016’da editör olarak başladığı görevine Yayınlar ve İçerik Koordinatörü olarak devam ediyor.

Çember’e göre Serhat Kiraz: Kadim arzular ve itiraf edilen formlar

Nazlı Pektaş

(1975, Edremit) Sanat Tarihçisi, eleştirmen. Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde (1998), Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik-Cam bölümünde (2008), Sanatta yeterliğini ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde (2013) tamamlamıştır. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevlisi olarak dersler veren Pektaş, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde de öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir. Pektaş’ın Türkiye’de sanata ve kültüre emeği geçen isimlerle yaptığı söyleşilerden oluşan, “Bellek / Emek “isimli kitabı 2017 yılında Yapı Kredi Yayınları (YKY) tarafından yayımlanmıştır. Pektaş, İş bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan “Bir Seyyahın Resimli Güncesi Muhsin Kut” (2017) isimli kitabın yazarıdır. Pektaş’ın yazıları farklı kitaplarda yayımlanmaya devam etmektedir. 2018 yılında Corpus Yayınları tarafından yayımlanan, İmgenin Zamanı: Sanat, Hafıza, Direniş isimli kitapta “Yeryüzü Çoğalırken Ölmek” başlıklı bir yazısı bulunmaktadır. Yapı Kredi Yayınları Cogito dizisinden çıkan “Cinsiyeti Yazmak” (2016) isimli kitapta “Ana Mendieta’nın İzleri” başlıklı bir yazısı yayımlanmıştır. Ayrıca Doruk Yayınları tarafından yayımlanan, Belgesel / Kısa Film / Video Sanatı (2018) isimli kitapta “Hakikati Alt Etmek: Rezan Yeşilbaş, Cengiz Tekin ve Ferhat Özgür'ün Yapıtlarında Hayat, Oyun ve Mana” isimli bir yazsısı yer almıştır. Nazlı Pektaş farklı sergilerin küratörlüğünü yapmayı sürdürmektedir. Pektaş’ın küratörlüğünü yaptığı sergilerden bazıları şöyledir: Bilsart’da 2021 Şubat ayında açılan na/mütenahi hürriyet sergisi, Yapı Kredi Kültür Sanat’ta, 2018’de açılan “İntihal mi?/ Hal mi?” başlıklı grup sergisi ve 2017 yılında Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi’nde açılan "A4” başlıklı grup sergisi. AICA Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği üyesi Pektaş’ın, ulusal ve uluslararası akademik yayınlarda, makaleleri yayımlanmıştır. Sanat tarihçisi/eleştirmen Nazlı Pektaş’ın yazıları; Sanat Dünyamız (YKY), Art Unlimited, gibi sanat dergilerinde, Artful Living adlı portalda, Argonotlar Güncel Sanat Platformu’nda, Gazete Oksijen’de Cumhuriyet Gazetesi’nde ve çeşitli sergi kataloglarında yayımlanmış ve yayımlanmaya devam etmektedir. Nazlı Pektaş çeşitli kültür ve sanat kurumlarında seminerler vermekte, konuşma dizileri düzenlemektedir.

Kötülüğün kökü, hayırseverin zehri

Erdem Gürsu

Uzun yıllar boyunca Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği bünyesinde yürüttüğüm proje koordinatörlüğü görevimin yanı sıra LGBTİ+ hakları başta olmak üzere İnsan Hakları alanında çok sayıda makale ve raporun gayrı resmi çevirilerini yaptım, sözlü çeviri işlerini yürüttüm. Ayrıca, Marmara Belediyeler Birliği, Soda Ash Magazine, Geri Dönüşüm Ekonomisi Dergisi gibi kurum ve kuruluşların yazılı çeviri işlerinde görev aldım. Gönüllü bir çeviri kolektifi içerisinde Sara Ahmed'in "An Affinity of Hammers" isimli makalesinin Pembe Hayat Derneği için Türkçeleştirilmesi sürecinde gönüllü çevirmen olarak yer aldım. İzmir Ekonomi Üniversitesi Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik bölümü mezunuyum. Hali hazırda Yaşar Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümü son sınıf öğrencisiyim.

Modern dansın öncüsü Martha Graham

Ebru Nalan Sülün

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Doktora eğitimini “Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu (1990-2010)” başlıklı tezi ile tamamladı. Sülün, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesidir ve batı sanatı- çağdaş sanat ile ilgili dersleri yürütmektedir. Sülün, I. Antalya Resim Festivali yürütme kurulu üyeliği ve festival sergisi koordinatörlüğü, Fırat Arapoğlu ile birlikte “Beden-Mekân Video-Enstalasyon Sergisi”, Akdeniz Art 1. Akdeniz Sanat Günleri özel sergi koordinatörlüğü, Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu’ndan seçki sunan “Gerçeklikler ve İzdüşümler” , “Anlam ve Mahiyet” ve 50. Altın Portakal Film Festivali kapsamında açılan "Memento&Memory", Antalya Old Town Festivali- 2016 “Wısh&Hope”, İzmir “İmpact- VideoFest”, Pera Müzesi ve Antalya Kültür Sanat’ta açılan “Karşılaşmalar”, Old Town Kaleiçi Festivali “Açık Hava Sanat Alanı” sergileri ve farklı galeri sergilerinin küratörlüğünü üstlenmiştir.

Sanat tarihinin kayıp ismi Arif Dino

Murat Alat

1983 İstanbul doğumlu yazar. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde gördü. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Halka İlişkiler Bölümünden lisans, Sinema Televizyon Bölümünden yan lisans ile mezun oldu. Yüksek Lisansını aynı üniversitenin Kültürel incelemeler Bölümü’nde tamamladı.

Meçhul özne, meşhum nesne

Alican Acanerler

Lisansı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde bitirdi. Yüksek lisans öğrenimine İTÜ'de devam ediyor. Doğrulama platformu Teyit ve haber uygulaması Bundle'da içerik yazarı ve editör olarak çalıştı. NewsLabTurkey editoryal kurulunda görev alıyor. P24'ün kültür sanatta sansüre ve otosansüre karşı Susma Platformu için içerikler üretiyor.

Sanatta dijital bilgi aktivizmine neden ihtiyaç var?

Tuğçe Kaprol

2016 yılı Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Yeditepe üniversitesi sanat yönetimi ile eğitimime devam ettim. Dirimart’ta iki yıl süren satış görevimin ardından Contemporary Istanbul’da Özel Projeler Koordinatörlüğü yaptım, Collectors’ Stories sergisinin devamında 45 farklı koleksiyoncunun yapıtlarının sergilendiği Recent Acquisitions sergisinin koordinatörlüğünü üstlendim ve İstanbul Modern’de Genç Modern Program Yöneticiliği görevinde bulundum. Harvard Business Review başta olmak üzere, Bloomberg Businessweek, ben Garanti Private Banking Masterpiece, Istanbul Art News ve Artful Living gibi yayınlarda 2014’ten beri makalelerim yayınlanıyor.

NFT sanat piyasası ve milyonlarca dolarlık yatırımları

Sinan Göknur

Sinan Goknur LGBTI+ harekete LambdaIstanbul gönüllüsü olarak katıldı. ABD’de Minneapolis Art on Wheels sanatçı kolektifinde gerilla sanat faaliyetlerinde bulundu. Duke Üniversitesi’nde Bilişimsel Medya, Sanat, ve Kültür bölümünde doktorasını tamamladı. Akademik ve sanatsal faaliyetlerine Harvard Üniversitesi’nde Sanat, Film, ve Görsel Çalışmalar bölümünde araştırma görevlisi olarak devam etmektedir.

Queer direniş, sokak ve ütopya

Fisun Yalçınkaya

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. 2009-2013 yılları arasında Sabah gazetesi kültür sanat servisinde çalıştı. 2013-2019 yılları arasında Milliyet gazetesi kültür sanat servisinde çalıştı ve Milliyet Sanat dergisi için plastik sanatlar editörlüğünü üstlendi. Bu görevleri sırasında yazıları çok sayıda yayında yer aldı. Halen Kadir Has Üniversitesi Tasarım Yüksek Lisans Programı'nda öğrenimine devam etmektedir. 2019’dan bu yana Yapı Kredi Yayınları'nda görev almakta ve Sanat Dünyamız dergisinin editörlüğünü üstlenmektedir.

“Resim nereye götürüyorsa oraya gidiyorum”

Gül İçel

Galatasaray Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun oldu. Üniversite’nin Queer Çalışmalar Kulübü’nde ve bağımsız queer örgütlenmelerde yer aldı. 2019 yılında Pera Müzesi’nde Kamusal Programlar Asistanı olarak çalıştı. Şu an SALT’ta Programlar Asistanı olarak çalışıyor.

Ayça Damgacı ve Tümay Göktepe ile Patrida filmi üzerine

Ali Kayaalp

Ali Kayaalp (1984, İstanbul) MSGSÜ Sanat Tarihi Bölümü'nde öğretim üyesidir. Sanal ve matbu olarak yayımlanmış çok sayıda metin kaleme almıştır.

Dünyaya dair bir bellek

Matt Hanson

Matt A Hanson is a freelance journalist and art writer based in Istanbul, where he contributes to Artnet News, Tablet Magazine, Words Without Borders, Al-Monitor, forthcoming for the Jewish Review of Books and many others. He is an editor of books and catalogues for Arter, Dirimart, Pera Museum, Koç Unversity Press and Yapı Kredi Publications.

Reflections of a foreign art writer in Turkey

Melih Aydemir

Melih Aydemir (1993), Istanbul’da yaşayan sanat çalışanı. 2017-2020 senelerinde Protocinema ile beraber çalışan Aydemir, Çanakkale menşeli sub sanatçı inisiyatifinin ekibinde yer alıyor ve SANATORIUM’da tam zamanlı olarak çalışmaya devam ediyor. Çoğunlukla çevrim içi olarak devam eden araştırmalarını kimlik akışkanlığı, ırkçılık karşıtı çalışmalar ve post-internet gibi konularda sürdürüyor.

‘‘Görünürlüğün ötesinde kuir ihtimaller’’

Leman Sevda Darıcıoğlu

Leman S. Darıcıoğlu (d. 1985, İzmir – Berlin & İstanbul) temel olarak performans sanatı alanında çalışan bir sanatçıdır. Uzun süreli canlı performanslar gerçekleştiren Darıcıoğlu aynı zamanda kamusal müdahaleler, video ve enstalasyonlar üretir. Performanslarında insan bedeninin fiziksel ve duygusal sınırları ve limitlerini araştıran sanatçı işlerinde egemen politik ve toplumsal kavramlar ve normlara değinir. www.lemandaricioglu.com

Kamusal müdahale işim İBNE’nin duyurusu

Sevilay Nur Saraçlar

Sevilay Nur Saraçlar Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimine devam ediyor. Lisans eğitiminin 3. akademik yılını Portekiz, Lizbon Politeknik Üniversitesinde tamamladı. Üniversite yaşamı boyunca Toplum gönüllüleri vakfında gönüllü faaliyetleri, Üniversitenin uygulama gazetesi olan AKİL haber ajansında muhabirlik gibi çeşitli alanlarda çalıştı. En nihayetinde kendisini gerçekten heyecanlandıran konunun güncel sanat alanında içerik üretmek olduğuna karar verdi.

Blok zinciri, NFT ve sanata etkileri

Erdoğan Şekerci

İktisat eğitimi ile yola çıktı. Lisans eğitimini bitirince “napıyorum ben?” diyenlerden oldu. Bilkent Medya Görsel çalışmalar programında performans, trans deneyim, feminist otobiyografi üzerine çalıştı. “Trans Deneyimin Performansı: Esmeray Özadikti Örneği” başlıklı ilk tezini yazdı. Buralardan bir gideyim dedi, kendini Budapeşte’de buldu. CEU Toplumsal Cinsiyet Bölümüne katıldı. Ulus inşası, aradalık (liminality), yurtsuzluk, Kürt sinemasında kız çocukları temsilleri üzerine ikinci tezini yazdı. Yazıları ve yaptığı röportajlar KAOS GL, Gazete Duvar ve Argonotlar’da yayınlandı.

Kuir: her alanda, her ilişkide, her zamanda yaşanabilir mi?

Gülçin Aksoy

1965 İstanbulda yaşıyor ve çalışıyor 1990 ların başından itibaren aktif sanat üretimine devam eden Gülçin Aksoy, bireysel üretiminin yanında, kollektif olarak da bir çok sanatsal eylem içersinde yer aldı. 2019 yılında Shulamit Bruchtein’in küratörlüğünü yaptığı ‘Çarşamba Topluluğu’ Artam Galeride gerçekleşen sergide yer aldı. Aynı yıl Pasajist te ‘Hareketli Metin/Yüksek Sanat Kurulu’ adlı kişisel sergiyi gerçekleştirdi. ‘Gidişimiz Muhteşem Olacak’ adlı bina sergisinin katılımcı ve sergi planlayıcılarından biriydi. 2018 yılında DAAD sanatçı ve akademisyen bursu ile Berlin ‘de bulundu. 2018 yılında Rum Okulunda, ‘Koro’ adlı kişisel sergisini, 2017 yılında yılında Zilberman Galeri de ‘A’ adlı ve Perşembe Pazarı nda ‘Sevdiğim Aile mezarlığı’ adlı eş zamanlı iki kişisel sergi gerçekleştirdi. 2014 yılında Depo’da gerçekleştirdiği kişisel sergisi ‘Duble Hikaye’ ise, sanatçının yaşamına dair kurgusal düzenlemeler içermekteydi. Ilk kişisel sergisini 1991 yılında gerçekleştirdi. 1990 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü Öğretim üyesi olarak çalışmakta, ‘Halı Atölyesi’ni yürütmekte olan sanatçı, sanatsal üretimini eğitimci kimliğinden ayırmadan, birlikte öğrenmek ve üretmek üzerine konumluyor. Bu süreci içeren, öğrencileri ile birlikte gerçekleştirdiği projelerinden biri ‘Öğrenme süreci’,(Learning Project ) ise İtalya nın Boozen kentinde yer alan ‘Academiae Youth Art Bienale’ de sergilendi. Halı Atölyesi sürecinin bir parçası olan Atılkunst kollektifi ise birlikte üretim modellerinden biriydi. Katıldığı diğer sanat etkinliklerinden kimileri; ‘Mobilising Memory,’ Viyana, 4. Çanakkale Bienali, ‘Trading Station’ Liverpool , 1. Klohausen Bienalİ Münih, ‘City Scale’ Münih- İstanbul, ‘I. Istanbul yaya sergileri,’, ‘60 yıl 60 sanatçı’ gibi sergiler, kendisinin de sergi kurucu ekibinde olduğu ‘Yerli Malı’, Aileye Mahsustur’, ‘Yurttan Sesler’ gibi sergiler örnek verilebilir. Daha fazla bilgi : gulcinaksoy.info

Halının altında ‘ben ve başkası’ var

Serdar Soydan

1980, İstanbul doğumlu. Sinema-TV ve ardından Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Editörlük, senaryo yazarlığı yaptı, yapıyor. Gazete ve dergi koleksiyonlarını tarayarak pek çok konuda belli bir birikime sahip oldu. Nahid Sırrı Örik, Suat Derviş, Peyami Safa, Bilge Karasu ve Mahmut Yesari başta olmak üzere pek çok yazarın külliyatına önemli katkılar sundu. Araştırma yazıları K24, Kitap-lık, Sanat Kritik gibi mecralarda yayınlanıyor.

Kırıta Kırıta yahut Queer Temaslar

Kevser Güler

Kevser Güler’in araştırmaları sanat yapıtlarının ve sergilerin varlık koşullarını ve olanaklarını düşünmeye odaklanıyor. 2020’de Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Sergiler Direktörlüğünü üstlenen Güler, 2014-2019 yılları arasında Arter’in koleksiyonu üzerine araştırma yaptı, 2007-2014 yılları arasında İstanbul Bienali’nde çalıştı. Kevser Güler’in son dönemde küratöryal sorumluluklar üstlendiği sergi ve projelerin bazıları: Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz, Yapı Kredi Kültür Sanat, İstanbul, 2020-2021; Meydan, Deniz Gül, Yapı Kredi Kültür Sanat, İstanbul, 2020; Milat, Lale Müldür, Yapı Kredi Kültür Sanat, İstanbul, 2020; Gökcisimleri Üzerine, Arter, İstanbul, 2020-21; Anadolu Kültür Araştırma ve Üretim Projesi: ԱԱ / FF / GG (Ապագայի Ապագա / The Future of Future / Geleceğin Geleceği), İstanbul, Erivan, Lizbon, 2020.

Vampir ve hayaletler arasında: Hemoglobinler & Karıncalar

Derya Yücel

Küratör, sanat yazarı, akademisyen ve AICA Türkiye (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) yönetim kurulu üyesidir. Sanat Yönetimi lisansının ardından (2006), Müzecilik yüksek lisansını tamamladı (2010). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Sanat Tarihi alanında doktora çalışmasına devam etmektedir. 2006-2017 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi, 2009 yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Ocak 2015 tarihinden itibaren Sabancı Üniversitesi KASA Galeri’nin Sergi Projeleri Sorumlusu olarak görev yapan Yücel’in çok sayıdaki küratöryel projeleri arasında “Kore-Türkiye Çağdaş Sanat Değişim sergileri” Incheon/Seul/İstanbul 2006-2007, “Save As” Milano Trienale Bovisa 2008, “28. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi” Akbank Sanat 2009, “Nil Yalter” Viyana Galerie Hubert Winter 2011, “Reunion...Buluşma” Sabancı Müzesi 2015, “Formsuz”, İstanbul-Belgrad 2014-2015, “Göremediğimiz Tüm Işıklar” Galerist 2017, “Aşk’la Semiha Berksoy” O’Art 2017, “EV” Müze Evliyagil Ankara 2017, BASE Yeni Mezunlar Platformu Sergileri (2017-2020) bulunmaktadır. Nazlı Gürlek ve Fırat Arapoğlu ile birlikte 2018 Mayıs’ında gerçekleşen 4. Mardin Bienali küratörlüğünü üstlenmiştir. Kitapları, Yeni Medya Sanatı ve Yeni Müzecilik (2012), Nil Yalter Sanatçı Monografisi (2013) İrfan Önürmen Sanatçı Monografisi (2015), Semiha Berksoy: Cataloque Raisonne (2017), Ali Alışır Sanatçı Kitabı (2019) ve Nadide Akdeniz Sanatçı Kitabı (2020) dışında çok sayıda sanatçı katalogları, derleme kitaplar, basılı/dijital mecralarda sanat üzerine yazıları yayımlanmıştır.

Kadri Özayten ve vaktinden önce ölen kelebekler

Ari P. Buyuktas

LGBTİ+ hakları aktivisti, çevirmen, araştırmacı ve yazar. Velvele.net editörlerinden ve yazarlarındandır. Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji lisansı ardından Strasbourg Üniversitesi Siyaset ve Sosyal Bilimler programı ile Central European University Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları programında yüksek lisans yaptı. Şu anda Galatasaray Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları Doktora Programı’nda güncel sanat ve queer kültür üzerine tez çalışmalarına devam etmektedir. LGBTİ+ hakları alanında çalışan ve feminist çalışmalar yürüten çeşitli sivil toplum kuruluşlarında medya, iletişim ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine projelerde çalıştı ve koordinatör olarak görev aldı. Ayrıca sivil toplum çalışmaları dahilinde cinsel sağlık, cinsel şiddet, cinselliğin psikososyal boyutu, toplumsal cinsiyet odaklı habercilik gibi alanlarda eğitimler; LGBTİ+ hakları, queer feminist yayıncılık, queer teori üzerine atölye ve seminerler gerçekleştirdi. Sel Yayıncılık Queer Düş’ün Serisi kurucularından olan Ari P. Büyüktaş, editör, çevirmen ve çeviri editörü olarak çeşitli yayınevleri ve kurumlar ile çalışmalarına devam etmektedir.

Nedir bu “queer sanat”?

Duygu Demir

Yazar ve küratör Duygu Demir halen Massachusetts Institute of Technology’nin Mimarlık Fakültesi'nde Sanat ve Mimarinin Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi bünyesinde doktora adayı. Güncel ve modern sanat, sanat ve sergileme tarihleri ile sanat ve mimarinin kesişimi hakkında okumayı ve yazmayı seviyor. SALT’ta programcı olarak çalıştığı dönemde araştırma odaklı sergi ve kitap projelerine yoğunlaştı. Şu sıralar en büyük meşgalesi “Senkretik Bir Modernizm: Türkiye'de Resim 1916-1946” başlıklı tezini bitirmek.

Deriden yüzeyler, yüzden arı beden-portreler: Berke Doğanoğlu’nun gözle dokunulabilen ve dokunan resimleri

Furkan Öztekin

Furkan Öztekin (d. 1993) Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Koloni (Abud Efendi Konağı), Pozitif Alan (Operation Room) ve Dört Mevsimlik Mayıs (Mixer) ve Dahili/Harici (Simbart Projects) gibi çeşitli sergilere katıldı. Öztekin, mekân olgusunu sessizlik, boşluk, zaman, sınır ve ritim ekseninde yeniden ele alıyor.

Gökyüzüne uzanmak: Açık Sütun üzerine bir deneme

Evren Savcı

Yale Üniversitesi Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik Çalışmaları Programı’nda Yardımcı Doçent olarak çalışıyor. 2021’de Duke Üniversitesi Yayınevi tarafından yayınlanan Queer in Translation: Sexual Politics under Neoliberal Islam (Queer Tercüme: Neoliberal İslami Düzende Cinsel Politikalar) isimli kitabı Türkiye’de AKP rejimi dönemindeki LGBTI+ ve cinsel politikaları analiz ediyor.

Queer direniş, sokak ve ütopya

Arter

Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olarak 2010 yılında açılan Arter, sanatın tüm disiplinlerini kapsayan programıyla herkes için erişilebilir, canlı ve sürdürülebilir bir kültür ve yaşam platformu sunar. Arter, sergilerinin yanı sıra çağdaş sanat etrafındaki tartışmaları beslemeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan yayınlar yapar; Etkinlik Programı’yla farklı sanat disiplinlerine evsahipliğini sürdürür ve Öğrenme Programı’yla içinde yaşadığımız zamanı sanat aracılığıyla yorumlamaya yönelik süreçler sunar. Arter Yayınları, 2021 itibarıyla yaklaşık 400 sanatçının 1.300’den fazla yapıtını barındıran Arter Koleksiyonu’ndan eserleri mercek altına alan “Yakın Plan” ve koleksiyon sergilerinin arka planındaki düşünce sürecini ortaya seren kitaplardan oluşan “Arka Plan” yayın dizilerinin yanı sıra programındaki sergilere ve sanatçılara odaklanan kitaplar da sunar. Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilli yürüttüğü yayın politikasıyla Arter özgün araştırmaların hayata geçmesini ve yeni metinlerin oluşturulmasını destekleyerek sanat tarihi yazımına ve bu alandaki bilgi üretimine katkıda bulunmayı hedefler. Argonotlar Kütüphane’de Arter işbirliğiyle bu yayınlardan kesitler yayımlamaya devam ediyoruz.

“Ve işte renk, belirlenen günde, söylenen saatte”

Haftalık Güncel Sanat Gazetesi