Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar

Gündem

Yılın güncel sanat panoraması: Argonotlar Almanak 2023 yayımlandı!

Yıl boyu yayımladığımız eleştiri, söyleşi ve güncel sanat tartışmaları ile depreme özel içeriklerden geniş bir seçki Argonotlar Almanak 2023’te bir araya geliyor.

Fotoğraflar: Muhammet Tahir Akkurt

2020 yılı Şubat ayından bu yana güncel sanata bağımsız ve çok sesli bir bakışla yayın hayatını sürdüren Argonotlar’ın ikinci basılı yayını Almanak 2023 yayımlandı. Almanak 2023’ün Postane’de gerçekleşen lansmanı queerwaves DJ’lerinin müzikleri eşliğinde sanat dünyasıyla buluştu. Geçen yıl ilki yayımlanan Almanak, özel tasarımı ve derinlikli içerikleriyle yılın geniş bir özetini her yıl bir araya getirerek Türkiye güncel sanat arşivine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Argonotlar Almanak 2023 Postane’de gerçekleşen lansman partisiyle tanıtıldı.

Almanak 2023’te yıl boyunca internet sitemizde yayımlanan içeriklerden geniş bir seçki; 32 eleştiri yazısı, 29 söyleşi, 15 gündem ve tartışma yazısı ile 6 Şubat depremleri sonrası bölgede kültürel miras ve sanat alanında yapılan çalışmalara odaklandığımız “Depremin Ardından” bölümü yer alıyor.

Argonotlar Ajanda üyesi galeri ve kurumların 2023 yılı boyunca gerçekleştirdiği sergilerin listesini de bulabileceğiniz Almanak’ta yılın sanat olayları derlemesi de yer alıyor.

Tasarımını Volkan Şenozan’ın yaptığı Argonotlar Almanak 2023’ün kapağında ise geçen yıl İstanbul’daki ilk kişisel sergisini gerçekleştiren Yelta Köm’ün “her şey tanıdık, her şey yabancı” sergisinde yer alan işlerinden kazara gerçek yer alıyor. Editörlüğünü Seçil Epik’in üstlendiği Almanak 2023’te Argonotlar Kurucu Yayın Yönetmeni Kültigin Kağan Akbulut’un “Argonotlar kime dokunuyor?” başlıklı giriş yazısı da yer alıyor.

Giriş yazısında şöyle diyor Akbulut: “Bir kişiye dokunmak her şeyi değiştiriyor. Belki de yazının başında bahsettiğim ihtiyaç listesinin en tepesine bunu eklememiz gerek. Bir sanat yayınının, bir kurumun, bir galerinin pek çok görevi, amacı olsa da o bir kişiye dokunabilmek en önemlisi sanırım. Biz de Argonotlar’da bunu yapmaya çalışıyoruz. İlk yazısını yazan bir yazarı şevklendirmek, ilk solo sergisini açan bir sanatçı hakkında derinlikli bir yazı yazabilmek, uzun zamandır ortalıkta görünmeyen sanatçıların peşine düşebilmek…

Bir kişiye dokununca binlerce kişiye dokunuyorsunuz.

Argonotlar’ın bundan sonra bir kişiye, onlarca, yüzlerce, binlerce kişiye dokunabilmesi dileğiyle!”

Almanak 2023: Argonotlar’ın yazarlarına ve destekçilerine arşiv niteliğinde armağanı

Bin adet basılan 381 sayfalık arşiv niteliğindeki Almanak 2023 sınırlı sayıda ilk kez 6. border_less ARTBOOK DAYS kapsamında 3-5 Mayıs tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta okurla buluştu. Satışa sunulmayacak olan Almanak 2023, Argonotlar yazarlarına, sanat kütüphanelerine, Telif Kumbarası ve Argonotlar destekçileri ile sanat kurumlarına ücretsiz olarak dağıtılacak.

Argonotlar Almanak 2023 destekçileri:

Argonotlar Almanak 2023 Hamilerinin, Dostlarının ve Destekçilerinin katkılarıyla yayımlandı. Bütün destekçilerimize bizimle beraber yürüdükleri için çok teşekkür ederiz.

Argonotlar Almanak Hamileri: A4 Ofset, Ata Önuçak, Banu-Hakan Çarmıklı, Borsanat, Hitay Vakfı, Mey Diageo, SAHA Derneği, Papko Art Collection

Argonotlar Almanak Dostları: Agah Uğur, Ari Meşulam, Ayşe Umur, HARA, Postane, Sırma Zaimoğlu

Argonotlar Almanak Destekçileri: Aral Demircan, Ata Özgenel, Beren Argün, Emre Erbirer, Firdevs Kayhan – Can Aykal, Karşılaşmalar, PROTOCINEMA, Samed Karagöz, Seza Sinanlar Uslu, Spot Projects, Songül Güneş, Zülal Gülçur

Argonotlar Almanak 2024 desteklerinizi bekliyor!

Argonotlar olarak, sürdürülebilir bir yayıncılık için galeri, kurum ve okurlarımızın desteğiyle bağımsız sanat eleştirisi ve yayıncılık adına örnek olabilecek gelir modelleri yaratmaya çalışıyoruz. İçinde bulunduğumuz yılın güncel sanat özelinde geniş bir özetini sunacak Almanak 2024 için çalışmalarımız başladı. Yakında başlayacak olan yeni Telif Kumbarası kampanyamızla ilgili haberleri ise websitemizden, e-bültenimizden ya da Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz. Telif Kumbarası’na her desteğiniz Argonotlar yazarlarının telif ücretlerini karşılamak üzere kullanılıyor.

Her hafta güncellenen çevrimiçi sergi rehberi Argonotlar Ajanda’ya üye olmak ve 2024 yılı boyunca kurumunuzun gerçekleştirdiği tüm sergilerin bir listesiyle Almanak’ta  yer almak için bizimle info@argonotlar.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Eleştiri

Huo Rf’nin son dönem üretimlerini bir araya getiren Versus Art Project'te gerçekleşen "Hareket Alanı" başlıklı kişisel sergisi utançtan utanmamak için bir alan açıyor.

Duyurular

Yazarak Kuirleştirmek projesi 20 Haziran'da İzmir'de yüz yüze gerçekleşecek yazı atölyesi etkinliğiyle devam ediyor. Etkinlik için başvuru formu açıldı.

Eleştiri

Öğrencilik yıllarını da Ankara'da geçirmiş olan Mertcan Karakuş'la şehrin çağdaş sanat mekânlarında geçmişe ve bugüne aynı anda bakan bir gezinti.

Gündem

15 Nisan 2024'te yaşamını yitiren Gani Met'in ardından: "Ne sadece bir aktivist, ne sadece bir performans sanatçısı, ne sadece seks işçisi, ne sadece bir...