Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar

Gündem

Argonotlar Telif Kumbarası ve Argonotlar Almanak 2023 desteğinizi bekliyor

Yazarlarımızın telif ücretlerini karşılamak ve her yıl basılı olarak yayınlanacak Argonotlar Almanak için başlattığımız kampanyamızı okurlarımıza sunarız.

Sevgili Argonotlar okurları, 

Size, daha büyük ve sürdürülebilir bir yayın olmak için başlattığımız Argonotlar Telif Kumbarası ve Argonotlar Almanak 2023 kampanyamızla ilgili bilgi vermek ve desteğinizi istemek için yazıyorum. 

2020 yılında yayın hayatına başlayan Argonotlar, 200’den fazla özgün eleştiri yazısı, 100’den fazla özgün söyleşi, 100’den fazla kütüphane içeriği ve 70’lerden bugüne Türkiye çağdaş sanatına dair metinler üreten “Türkiye Çağdaş Sanat Tarihine Çoğul Bakış” ve queer/feminist sanata odaklanan dosyalarıyla 100.000’den fazla tekil kullanıcıya ulaştı. 

Argonotlar’ın en güçlü yönü bağımsız yazarları. Bu gücümüzü muhafaza etmek, okurlarımıza özgün içerikler sunmaya devam edebilmek, sürdürülebilir ve bağımsız bir gelir modeli oluşturabilmek için 2022 yılı Eylül ayında başlattığımız Argonotlar Telif Kumbarası kampanyamızın ilkinde 94 kişinin desteğiyle 38.800 TL topladık.

Argonotlar Telif Kumbarası kampanyamızı bu yeni dönemde tekrar açıyor; aynı zamanda  Argonotlar Almanak 2023 için oluşturduğumuz destek kampanyamızı duyuruyoruz. 

Argonotlar Telif Kumbarası nedir? 

Argonotlar olarak yazarlarımızla ürettikleri içerik başına 1500-2500 TL arasında bir telif ödüyoruz. Yazarlarımızın hak ettiği telif bedeli değil belki ama AICA Türkiye’nin tarifesiyle, mevcut olanaklarımız arasında bir denge tutturmak için elimizden geleni yapıyoruz. 

Telif Kumbarası, Argonotlar’ın editoryal bağımsızlığını ve yazarlarımızın eleştirel üretim özgürlüğünü sürdürmek üzere okurlarımızla geliştirmek istediğimiz bir bütçe metodu. Bu metodla sadece yazarlarımızın teliflerini karşılayabilmeyi değil üretimi destekleyerek Argonotlar okurunu da yayının aktif bir paydaşı yapabilmeyi hedefliyoruz. Dünyada birçok bağımsız yayının okurlarıyla dayanışarak geliştirdiği bu ve benzeri modellerin Türkiye’deki güncel sanat ortamında da bağımsız yayıncılığa ve çeşitliliğe katkıda bulunmasını umuyoruz.

Neyi amaçlıyoruz? 

Eylül 2023 – Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Argonotlar Telif Kumbarası kampanyamızla 100.000₺ telif ücreti toplamayı hedefliyoruz. Bu bütçeyle 2024 yılı içerik takvimimizde 50 ila 70 arasında yazıya telif sağlamayı planlıyoruz. Hedefimiz 2024 itibariyle hem telif miktarımızı artırıp daha fazla yazara alan açmak, hem de daha fazla yazı yayınlayarak okurlarımız için güncel sanat başta olmak üzere kültür sanat alanında takip edebilecekleri bağımsız bir mecra olmaya devam etmek. 

Siz de kampanyaya tek seferlik 250₺, 500₺ ve 1000₺ olmak üzere üç farklı kategoriden sizin için en uygun olanını seçerek destek olabilirsiniz.

Argonotlar Telif Kumbarası’na yapacağınız tüm destekler sadece yazarlara telif ücreti ödemek için kullanılacak. Kampanyamız karşılıksız destek anlayışına dayansa da destekçi olmanız durumunda Argonotlar Almanak 2023’ün basılı kopyasına sahip olabileceksiniz.

Argonotlar Almanak 2023 desteği nedir?

İlk basılı yayınımız olan Argonotlar Almanak 2022’yi kişi ve kurumların desteğiyle okurlarımızla buluşturabilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Küçük bir ekiple hem güncel sanat olaylarının nabzını tutmaya devam edebilmek hem de Argonotlar Almanak 2023’ü basılı olarak yayınlayabilmek için  geliştirdiğimiz destek modelimizin bütçe detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.. Aşağıdaki bütçelerle ve destek metotlarıyla Argonotlar Almanak 2023’ü destekleyebilirsiniz.

Argonotlar Almanak Hamileri, Dostları ve Destekçileri olmak üzere üç farklı bütçe seçeneğiyle ilgili bilgili almak ve destek olmak için bizimle info@argonotlar.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

  • Argonotlar Almanak 2023’te künye sayfasının yanında yer alacak kısımda hamiler olarak kurum logonuzla ya da isminizle yer alacaksınız.
  • Bu destekle beraber 60 adet Almanak tarafınıza iletilecek.
  • Sorularınızı info@argonotlar.com adresine e-posta yoluyla iletebilirsiniz.
  • Argonotlar Almanak 2023’te sunuş yazısının yanında yer alacak kısımda dostlar olarak kurum logonuzla ya da isminizle yer alacaksınız.
  • Bu destekle 30 adet Almanak tarafınıza iletilecek.
  • Sorularınızı info@argonotlar.com adresine e-posta yoluyla iletebilirsiniz.
  • Argonotlar Almanak 2023’te içindekiler kısmının başlangıcında yer alacak kısımda destekçiler olarak kurum logonuzla ya da isminizle yer alacaksınız.
  • Bu destekle 6 adet Almanak tarafınıza iletilecek.
  • Sorularınızı info@argonotlar.com adresine e-posta yoluyla iletebilirsiniz.

Neden bu desteğe ihtiyaç duyuyoruz? 

2017’de sıfır sermayeyle başlattığım Güncel Sanat Bülteni’ne destekçi bulabilmek için iki farklı yol denemiştim. İlk olarak sanatçı Vahap Avşar’ın desteğiyle 2018’de bir kartpostal hediye kampanyası gerçekleştirdim. Sonrasında da kültür.limited yayınıyla birlikte yine 2018’de Cezayir Restoran’da bir destek gecesi düzenledik. Kişisel girişimimle başlattığım Güncel Sanat Bülteni’ni daha fazla okura ulaşacak bir yayına dönüştürmek için 2020 yılında NewsLabTurkey’in düzenlediği Kuluçka programına katıldım ve ardından sivil toplum kuruluşlarını ve bağımsız medya organlarını destekleyen European Endowment for Democracy kurumundan tohum sermaye fonu almaya hak kazanmamızla Argonotlar daha kurumsal bir yapıyla yayın hayatına başlamış oldu. 

İki buçuk yıldır EED’nin fonuyla ve aldığımız küçük reklamlarla üç kişilik ekibimizin maaşlarını ve yazarlarımızın telif ücretlerini ödeyebildik. Ancak “tohum sermaye” fonu yapısı itibariyle yayınların sadece başlangıç aşamasını destekliyor ve devamında yayınların kendi ekonomisini yaratmasını bekliyor. Hem yazar teliflerimizi ödeyebilmek hem de basılı yayınımız Argonotlar Almanak’ı hayata geçirmek için desteğinize ihtiyacımız var.

Argonotlar nedir? 

Argonotlar güncel sanat başta olmak üzere günümüzün sanatsal tartışmalarını ele alan çevrimiçi bir platformdur. 

Bağımsız ve çok sesli bir güncel sanat platformu olmak için 2020 yılında yayın hayatına başlayan Argonotlar, güncel sanat tartışmalarına dair içerik üretirken okurları ile dirsek temasında olmayı ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmayı önemser. Sanat üretimini ve sergileri kültürel ve toplumsal bir tartışma zemini olarak gören Argonotlar aynı zamanda güncel bir kaynak olmayı hedefler. 

Argonotlar 2021 Ocak ayından bu yana Kültigin Kağan Akbulut, Seçil Epik, Özlem Altınok, Ozan Ünlükoç ve Esra Ece Kuleci’den oluşan ekibi 100’ü aşkın sanat yazarının desteğiyle yayın hayatına devam ediyor. Hakkımızda, Ekip-İletişim ve Yazarlar sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Argonotlar’a daha fazla nasıl destek olabilirsiniz?

“Maddi destek veremiyorum, Argonotlar için başka ne yapabilirim?” diyorsanız duyurumuzu sosyal medya hesaplarınızdan ya da destek olabileceğini düşündüğünüz kişilerle doğrudan paylaşarak siz de bu kampanyanın bir parçası olabilirsiniz. 

Argonotlar olarak gelir modelimizi çeşitlendirmek ve sürdürülebilir bir yayıncılık için arayışlarımız devam edecek. Argonotlar Telif Kumbarası dışında her türlü reklam, destek ve fon öneriniz için bize info@argonotlar.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Argonotlar’ı Instagram ve Twitter‘dan takip ederek en güncel sanat haberlerinden, söyleşi ve eleştiri yazılarından haberdar olabilirsiniz. 

Argonotlar ekibi adına teşekkür ederim.

Kurucu Yayın Yönetmeni
Kültigin Kağan Akbulut

İlginizi Çekebilir

Kütüphane

Ali Şentürk'ün PG Art Gallery'deki "Aklın Üzerinde bir Sessizlik" sergisinin metni Argonotlar Kütüphanesinde.

Eleştiri

Huo Rf’nin son dönem üretimlerini bir araya getiren Versus Art Project'te gerçekleşen "Hareket Alanı" başlıklı kişisel sergisi utançtan utanmamak için bir alan açıyor.

Duyurular

Yazarak Kuirleştirmek projesi 20 Haziran'da İzmir'de yüz yüze gerçekleşecek yazı atölyesi etkinliğiyle devam ediyor. Etkinlik için başvuru formu açıldı.

Eleştiri

Öğrencilik yıllarını da Ankara'da geçirmiş olan Mertcan Karakuş'la şehrin çağdaş sanat mekânlarında geçmişe ve bugüne aynı anda bakan bir gezinti.