Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar

Duyurular

İGA ART yarışmasında büyük ödül Hayri Karay’ın

İGA ART Sanat Projeleri Yarışması’nda 2 Milyon TL’lik büyük ödül Hayri Karay’ın eserinin oldu.

İGA İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’nin kültür ve sanat ortamına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ve her öneriye, her tekniğe, her sanatçı ve tasarımcıya açık İGA ART Sanat Projeleri Yarışması’nın kazananı İsimsiz eseriyle sanatçı Hayri Karay oldu. Karay’a ödülü İGA İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen törenle takdim edildi. 

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve ilk etabı 2023 yılı başında hayata geçirilen İGA ART Sanat Projeleri Yarışması’na, Türkiye ve dünyadan toplamda 172 proje katıldı. Finale kalan 10 projenin belirlenmesinin ardından 20 Ekim 2023 tarihinde yarışmanın ikinci etabına geçildi. 10 finalist projenin ölçekli maketlerinin incelendiği jüri değerlendirmesi sonucu Hayri Karay’ın İsimsiz yapıtı 2 milyon TL’nin kazananı oldu. 

Sanatçı Hayri Karay’ın yarı soyut İsimsiz eseri, Anadolu kültürünün çeşitliliği ve etnografik sosyalliğini ışık-gölge-biçim oyunlarından yararlanan görsel bir dansla anlatıyor. Birbirine zıt geometrik ve organik şekillerin uyumu, dengesi, karşıtlığı ve devinimi ile değişkenlik vurgulanıyor. Eserin 2024 yılı içinde tamamlanarak İGA İstanbul Havalimanı’nda izleyici ile buluşması hedefleniyor. 

1952 yılında Balıkesir’de doğan Hayri Karay, 1970-1975 yılları arasında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde heykel öğrenimini tamamladı. 1976-1984 yılları arasında aynı okulda öğretim üyeliği yardımcılığı ve heykel atölyelerinde eğitici-öğretmenlik yapan Karay, yüksek öğretimde doktora karşılığı olarak “Sanatta Yeterlilik” derecesi aldı. Heykel Sanatında Geometri kitabını yazan Karay; 1973-74-75 Ahmet Andiçen Heykel Yarışması, 1974 Hadi Bara Heykel Yarışması, 1975-76 İstanbul Festivali Arkeoloji Müzeleri Resim-Heykel Yarışması, 1976 Yarımca Sanat Festivali Heykel Yarışması, 1977 İstanbul Sanat Bayramı “Yeni Eğilimler Sergisi”, 1987 Günümüz Sanatçıları Heykel Sergisi yarışmalarında ödüle layık görüldü. Sanatsal çalışmaları ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerinde sergilenen Karay’ın müzelerde ve özel koleksiyonlarda da eserleri yer alıyor.

İGA ART Sanat Projeleri Yarışması’nın jüri topluluğu; Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA Türkiye) üyesi Nazlı Pektaş, Prof. Dr. Gülveli Kaya, Prof. Dr. Marcus Graf, İGA İstanbul Havalimanı Dizayn Müdürü Esra Doğutepe, İGA ART Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Güveli ve değerli sanatçılar Seçkin Pirim ile Seyhun Topuz olmak üzere resimden heykele, mimariden eleştirmenliğe, küratörlükten akademisyenliğe kadar sanatın çeşitli alanlarında emek veren isimlerden oluşuyor. 

İlk kez 2022 yılında düzenlenen İGA ART Sanat Projeleri Yarışması’nın kazananı Betül Kotil’in Saya’nın Sesi isimli projesi idi. Kotil’in açık yapıtı, İGA İstanbul Havalimanı’nda sergilenerek farklı kültürlerden milyonlarca ziyaretçiyi karşılıyor. 

İlginizi Çekebilir

Eleştiri

LGBTİ+ sanatçıların işlerinden ve kuir üretimlerinden oluşan KIRIK inisiyatifinin hazırladığı gösterim programını İrem Karaaslan ele aldı.

Kütüphane

“Bir Bulut Gibi Belirir Hayaletler Sofra Üstünde” sergisi üzerine sanatçı Kayahan Kaya ve Gözde Mulla’nın yaptığı konuşmanın deşifresi Argonotlar Kütüphanesinde.

Kütüphane

İMALAT-HANE'de 6 Ocak - 6 Nisan 2024 tarihleri ​​arasında yer alan TUNCA'nın "Muhatabı Olmayan Mutfak" sergisinin katalog metni Argonotlar Kütüphanesinde.

Söyleşi

İrem Tok ile “Karanlıkla Buluşmak” üzerinden yakın dönem işlerini, insansız hikâyelerini, kültür-doğa-insan üçgenini ve SAHA Studio’daki çalışmalarını konuştuk.