Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar

Gündem

Japon resim sanatından büyüleyici GIF’lere

Geleneksel Japon sanatı ukiyo-e eserleri farklı ve güncellenmiş bir formatla yeniden canlanıyor.

Yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşmış, çoğunlukla doğa manzaralarını resmeden geleneksel Japon sanatı ukiyo-e artık farklı ve güncellenmiş bir formatta. Hepimizin aşina olduğu Büyük Dalga (Great Wave off Kanagawa) eserinin sahibi Katsushika Hokusai’nin ukiyo-e ahşap baskı ve resimleri, Segawa Atsuki tarafından yeniden yorumlandı. Japon video sanatçısı ve animatör Atsuki, birçoğunu Hokusai’nin ünlü Fuji Dağı’nın Otuz Altı Manzarası (Thirty-Six Views of Mount Fuji) serisinden aldığı ahşap baskıları ve resimleri GIF’lere dönüştürerek kısa ve hareketli anlatılar oluşturdu.

GİF’lerden bazıları, geleneksel ukiyo-e sahnelerinin günümüz teknolojisi kullanılarak oluşturulduğunda nasıl görünebileceğini gösteriyor. Örneğin Hakusai’nin Yoshida at Tokaido eserinin Atsuki tarafından yorumlanmış versiyonunda, çay evinden Japon hız trenini hayranlıkla izleyen kadınlar görülürken, bir diğer GIF’te ise bir kış sabahı yine başka bir çay evinde bulunan bir kadın, lazer silahıyla ışın fırlatarak havada ilerleyen uçağın patlayıp okyanusa düşmesine sebep oluyor ve ardından okyanustan çıkan büyük bir dalga düşen uçağı içine alıyor. Hokusai’nin en bilinen eseri Great Wave off Kanagawa’nın Atsuki versiyonundaysa dalgalar arasında kalan balıkçı teknesinin tıpkı roller coaster gibi ilerleyerek dalgaya karışması dikkat çekiyor.

Atsuki, Hyperallergic için yaptığı açıklamada “Ukiyo-e ahşap baskılarının, özellikle de Hokusai Katsushika’nın eserlerinin, keskin çizgilere sahip olması, görüntüleri animasyona çevirmeme büyük bir kolaylık sağladı” diyor ve devam ediyor: “Batı resimlerini animasyon haline getirmek için çok çalışsam da bu gerçekçi resimlerin belirli hatlara sahip olmayışı başarısız olmama sebep oldu.”

Bu proje, insanların alışılagelmiş ünlü işleri yeniden yorumlamasına verilebilecek birçok yaratıcı örnekten sadece bir tanesi; buna benzer diğer çalışmaları daha çok geleneksel Japon video oyunları yaratan tasarımcılar üstleniyor. Atsuki’nin devam eden çalışması her ne kadar basit bir çalışma olsa da büyüleyici olma konusunda tam puan alıyor. Atsuki tarafından geliştirilmiş sahnelerin döngüsünü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Hyperallergic‘ten çeviren: Doğa Kacar.

İlginizi Çekebilir