Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar

Duyurular

Argonotlar Telif Kumbarası desteğinizi bekliyor

Yazarlarımızın telif ücretlerini karşılamak için başlattığımız Argonotlar Telif Kumbarası kampanyamızı okurlarımıza sunarız.

Sevgili Argonotlar okurları, 

Ben Argonotlar Güncel Sanat’ın Kurucu Yayın Yönetmeni Kültigin Kağan Akbulut. Sizlere, daha büyük ve sürdürülebilir bir yayın olmak için başlattığımız Argonotlar Telif Kumbarası kampanyamızla ilgili bilgi vermek ve desteğinizi istemek için yazıyorum.

2020 yılında yayın hayatına başlayan Argonotlar, 103 eleştiri yazısı, 71 söyleşi, 42 kütüphane içeriği ve 70’lerden bugüne Türkiye çağdaş sanatına dair metinler üreten “Türkiye sanat tarihine çoğul bir bakış” ve queer/feminist sanata odaklanan dosyalarıyla 50.000’den fazla tekil kullanıcıya ulaştı.

Argonotlar’ın en güçlü yönü bağımsız yazarları. Bu gücümüzü devam ettirmek, okurlarımıza özgün içerikleri sunmaya devam edebilmek ve sürdürülebilir ve bağımsız bir bütçeye sahip olabilmek için sizleri Telif Kumbaramıza katkıda bulunmaya davet ediyoruz. 


GÜNCELLEME: Argonotlar Telif Kumbarası 2023 destek kampanyası 30 Mayıs 2023 tarihinde sonlanmıştır. Telif Kumbaramıza 94 kişi tarafından toplam 38.800 TL tutarında destekte bulunulmuştur. 2024 destek kampanyamızı yakında duyuracağız. Bağımsız ve çok sesli yayıncılığı sürdürülebilir kılmamıza katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz!


Argonotlar Telif Kumbarası nedir?

Argonotlar olarak yazarlarımızla ürettikleri içerik başına 500-750 TL arasında bir telif ödüyoruz. Yazarlarımızın hak ettiği telif bedeli değil belki ama AICA Türkiye’nin tarifesiyle, mevcut olanaklarımız arasında bir denge tutturmak için elimizden geleni yapıyoruz. 

Telif Kumbarası, Argonotlar’ın editoryal bağımsızlığını ve yazarlarımızın eleştirel üretim özgürlüğünü sürdürmek üzere okurlarımızla geliştirmek istediğimiz bir bütçe metodu. Bu metodla sadece yazarlarımızın teliflerini karşılayabilmeyi değil üretimi destekleyerek Argonotlar okurunu da yayının aktif bir paydaşı yapabilmeyi hedefliyoruz. Dünyada birçok bağımsız yayının okurlarıyla dayanışarak geliştirdiği bu ve benzeri modellerin Türkiye’deki güncel sanat ortamında da bağımsız yayıncılığa ve çeşitliliğe katkıda bulunmasını umuyoruz.

Neyi amaçlıyoruz?

Eylül 2022 – Mart 2023 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Argonotlar Telif Kumbarası kampanyamızla 50.000₺ telif toplamayı hedefliyoruz. Bu bütçeyle 2023 yılı içerik takvimimizde 70 ila 100 arasında yazıya telif sağlamayı planlıyoruz. Hedefimiz 2023 itibariyle hem telif miktarımızı artırıp daha fazla yazara alan açmak, hem de daha fazla yazı yayınlayarak okurlarımız için güncel sanat başta olmak üzere kültür sanat alanında takip edebilecekleri bağımsız bir mecra olmaya devam etmek. 

Siz de kampanyaya tek seferlik 100₺, 250₺, 500₺ ve 1000₺ olmak üzere dört farklı kategoriden sizin için en uygun olanını seçerek destek olabilirsiniz.

Argonotlar Telif Kumbarası’na yapacağınız tüm destekler sadece yazarlara telif ücreti ödemek için kullanılacak. Telif Kumbarası’ndan elde ettiğimiz bütçenin hangi yazılara ve yazarlara aktarıldığı 6 aylık periyotlarla destekçilere e-posta yoluyla bildirilecek. 

Neden bu desteğe ihtiyaç duyuyoruz?

2017’de sıfır sermayeyle başlattığım Güncel Sanat Bülteni’ne destekçi bulabilmek için iki farklı yol denemiştim. İlk olarak sanatçı Vahap Avşar’ın desteğiyle 2018’de bir kartpostal hediye kampanyası gerçekleştirdim. Sonrasında da kültür.limited yayınıyla birlikte yine 2018’de Cezayir Restoran’da bir destek gecesi düzenledik. Kişisel girişimimle başlattığım Güncel Sanat Bülteni’ni daha fazla okura ulaşacak bir yayına dönüştürmek için 2020 yılında NewsLabTurkey’in düzenlediği Kuluçka programına katıldım ve ardından sivil toplum kuruluşlarını ve bağımsız medya organlarını destekleyen European Endowment for Democracy kurumundan tohum sermaye fonu almaya hak kazanmamızla Argonotlar daha kurumsal bir yapıyla yayın hayatına başlamış oldu.

Bir buçuk yıldır EED’nin fonuyla ve aldığımız küçük reklamlarla 3 kişilik ekibimizin maaşlarını ve yazarlarımızın telif ücretlerini ödeyebildik. Ancak “tohum sermaye” fonu yapısı itibariyle yayınların sadece başlangıç aşamasını destekliyor ve devamında yayınların kendi ekonomisini yaratmasını bekliyor. 

Peki, desteğinizin size geri dönüşü nasıl olacak?

Kampanyamız karşılıksız destek anlayışına dayansa da Argonotlar Telif Kumbarası’nı yazarlarımıza yönelik ek bütçe kalemi yaratmanın yanında Türkiye’deki güncel sanat okurlarıyla bağımızı güçlendirecek bir araç olarak da görüyoruz.

Buradan hareketle tüm destekçilerimize 2023 Şubat ayında yayınlanacak Argonotlar Almanak’tan bir kopya göndereceğiz. Argonotlar Almanak’ın destekçiler kısmında Telif Kumbarası destekçilerine yönelik bir sayfa ayırarak isimlerinize yer vereceğiz. 

Argonotlar nedir? 

Argonotlar güncel sanat başta olmak üzere günümüzün sanatsal tartışmalarını ele alan çevrimiçi bir platformdur.

Bağımsız ve çok sesli bir güncel sanat platformu olmak için 2020 yılında yayın hayatına başlayan Argonotlar, güncel sanat tartışmalarına dair içerik üretirken okurları ile dirsek temasında olmayı ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmayı önemser. Sanat üretimini ve sergileri kültürel ve toplumsal bir tartışma zemini olarak gören Argonotlar aynı zamanda güncel bir kaynak olmayı hedefler. 

Argonotlar 2021 Ocak ayından bu yana Kültigin Kağan Akbulut, Seçil Epik, Özlem Altıunok ve Ozan Ünlükoç’tan oluşan ekibi 100’e yakın sanat yazarının desteğiyle yayın hayatına devam ediyor.

Hakkımızda, Ekip-İletişim ve Yazarlar sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Argonotlar’a daha fazla nasıl destek olabilirsiniz? 

“Maddi destek veremiyorum, Argonotlar için başka ne yapabilirim?” diyorsanız duyurumuzu sosyal medya hesaplarınızdan ya da destek olabileceğini düşündüğünüz kişilerle doğrudan paylaşarak siz de bu kampanyanın bir parçası olabilirsiniz.

Argonotlar olarak gelir modelimizi çeşitlendirmek ve sürdürülebilir bir yayıncılık için arayışlarımız devam edecek. Argonotlar Telif Kumbarası dışında her türlü reklam, destek ve fon öneriniz için bize info@argonotlar.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Argonotlar’ı Instagram ve Twitter‘dan takip ederek en güncel sanat haberlerinden, söyleşi ve eleştiri yazılarından haberdar olabilirsiniz.

Argonotlar ekibi adına teşekkür ederim. 

İlginizi Çekebilir

Eleştiri

Johanna Gustafsson Fürst ve Dilek Winchester’ın dans, tipografi, heykel, şiir gibi farklı mecralarda ürettikleri eserleri Arter'de GLOSSOLALALA sergisinde bir araya geliyor.

Eleştiri

Bu yazı, “Dön-Dün Bak: Türkiye’de Trans Hareketinin Tarihi” sergisini Benjamin’le ilişkilendirerek geçmişin devrimciliği, hafıza, direniş, nostalji/anti-nostalji gibi temalar altında analiz etme amacı taşıyordu. Ancak...

Eleştiri

İzmir’in sanatsal geleneğinin bir halkası olarak ilk kez düzenlenen İzmir Akdeniz Bienali’nin çağrışımları; organizasyon şeması ve kentin sanatla ilişkisi üzerine düşünceler doğuruyor.

Söyleşi

Tuğçe Tezer’in 2013’ten bu yana yürüttüğü çalışmaların ürünü olan Antakya Yürünebilir Kent Tarihi Rehberi projesi bugün ayrı bir önem taşıyor. Yürünebilir Tarih turlarının ilki...