Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar

Gündem

WOW Dünya Kadınlar Festivali tarihine bir yolculuk

Bu yıl ilk kez fiziksel olarak gerçekleşecek WOW İstanbul’a gün sayarken hazırladığımız zaman çizelgesiyle festivalin tarihine bir yolculuk yapıyoruz.

19-20 Mart’ta Müze Gazhane’de herkesin katılımına açık gerçekleşecek festivalde atölyeler, konserler, konuşmalar ve sivil toplumdan girişimlerinin yer alacağı stantların da olduğu dopdolu bir hafta sonu izleyicileri bekliyor. WOW festivalleri dünya çapında kız çocukları ve kadınları güçlendirmek, potansiyellerni gerçekleştirmek için onlara cesaret vermek üzere kültür sanat ve sivil toplum alanlarını bir araya getirmesiyle öne çıkıyor.

2010

İlk WOW Festivali 

Festival ilk kez Londra’da
2010’da Jude Kelly tarafından, sanat yönetmeni görevinde bulunduğu Southbank Centre’da, kadın
ve kız çocuklarını kutlamak, potansiyellerini kısıtlayan engelleri anlamak ve karşılaştıkları sorunlara dair farkındalığı artırarak bu sorunlara kolektif çözümler
geliştirmek amacıyla düzenlendi.

Her yıl Mart ayında!

6 kıtada, 2 milyondan fazla kadın!

WOW bugüne dek aralarında Avustralya, Brezilya, Çin, Mısır, Finlandiya, Nepal, Nijerya,
Pakistan, Sri Lanka, Somali, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerin yer aldığı altı kıtada; iki milyondan fazla kadına ulaştı.

2015

Kadınların Eşitliği Partisi kuruldu

Festivalin yarattığı etkinin en ilginç örneklerinden biri Sandi Toksvig ve Catherine Mayer Kadınların Eşitliği Partisi (The Women’s Equality Party)’in kurulması oldu.
2 Mart 2015’te Mayer, Londra’daki Southbank Center’da Dünya Kadınları (WOW) Festivali kapsamında düzenlenen siyasette kadınlar üzerine bir tartışma sırasında bir Kadın Eşitliği Partisi kurulmasını önerdi. Toksvig’in desteğini almak için ertesi gün Toksvig’i aradı – Toksvig ona WOW Festivali’ndeki kapanış gecesi şenlikleri sırasında tamamen aynı şeyi önermeyi planladığını söyledi ve hemen birlikte çalışmaya başladılar.

2018

WOW Vakfı kuruldu

2018’de Jude Kelly Southbank Centre’dan ayrıldı ve WOW Vakfı’nı kurdu. Böylece WOW yoluna festivaller yoluyla kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmek, eşit bir dünyanın mümkün ve arzu edilir olduğuna inanan küresel bir hareketi inşa etmek ve sürdürmek için çalışan bir hayır kurumu olarak devam etti.

2019

WOW Global 24

Haziran 2020’de kadın ve
kız çocuklarına odaklanan festival, WOW Global 24 adıyla ilk kez tüm dünyada çevrimiçi
düzenlendi. İngiltere’den Nijerya’ya, Pakistan’dan Avustralya’ya COVID-19’un cinsiyet eşitsizliği üzerindeki etkilerini keşfetmek ve Black Lives Matter hareketini desteklemek
amacıyla dünyayı dolaştı.

2020

BBC Art işbirliğiyle çevrimiçi WOW

2020’de, festivalin onuncu baskısında Cornwall Düşesi’nin bir konuşması yer aldı. O yılın Mayıs ayında, WOW Vakfı, BBC Arts ile ortaklaşa iki günlük bir çevrimiçi etkinlik düzenledi. Mart 2021’de COVID-19 pandemisinin etkileri hissedilmeye devam ederken festival online olarak taşındı.

2020

WOW Global 24’te Türkiye’ye ayrılan iki saatlik bir program izleyicilerle buluştu

Festival kapsamında Türkiye’ye ayrılan iki saatlik bölüm, Gaye Su Akyol’un açılış videosuyla başladı. Programa katkı sağlayan kurum ve kişiler; Barış İçin Müzik Orkestrası, #Susmabitsin platformu, BGST tiyatro ve Kardeş Türküler, Havle Derneği, şef Takuhi Tovmasyan, gazeteci Pınar Öğünç, Sabancı Vakfı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), SES Eşitlik Adalet Platformu, Hrant Dink Vakfı, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, İKSV, Engelli Kadın Derneği’ni temsilen klinik psikolog Beyza Ünal ve Erişilebilir Her Şey inisiyatifi oldu. Türkiye’ye ayrılan bölüm, Kalben’in Dünya Kadınları Festivali’ne özel mesajı ile son buldu.

2020

WOW İstanbul’un öncü programı ‘Festival Alanı’ Açık Radyo’da yayınlandı

WOW 2021’in öncü programı olarak Festival Alanı‘na Mayıs-Ekim 2020 tarihleri arasında, iki haftada bir Pazartesi günleri Esra Aysun’un sunuculuğunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki iyi uygulamaların yaratıcı ve sivil toplum sektörlerinden farklı yaş ve meslek gruplarından öncü kadın profesyoneller konuk oldu.

WOW 6 kıtada 30 lokasyonda 2 milyon kişinin dahil olduğu 65 festival düzenledi ve büyümeye devam ediyor.

“Kendini kadın olarak tanımlıyorsan ya da herhangi bir kadın tanıyorsan WOW sana göre”

Jude Kelly

5-7 Mart 2021

WOW İstanbul’da!

İlk WOW İstanbul Festivali, 5-7 Mart 2021 tarihleri arasında dijital olarak düzenlendi. Beraberlik ve birbirimize kulak verme çağrısıyla WOW İstanbul, Ermeni, Kürt, Suriyeli, kuir ve Müslüman feminist katılımcıları ve STK’ları bir araya getirerek ülkedeki çeşitliliği yansıtan bir etkinlik oldu.

19-20 Mart 2022

İstanbul’da ilk kez fiziksel ortamda!

Birleşik Krallık’tan ve Türkiye’den katılacak sanatçı, konuşmacı, atölye liderleri ve sivil toplum kuruluşlarından ilham alan WOW İstanbul, sanat izleyicisini festivalin bir katılımcısı yaparak kültürel ve yaratıcı ifadelerin, güvenli, kucaklayıcı ve kapsayıcı bir platformda paylaşılmasını sağlayacak. WOW İstanbul, birbirine ilham olmak için #birlikteyiz diyen kadınların değişime ve eşitliğe olan inancını yansıtacak.


2021 yılında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen WOW İstanbul Festivalinin kayıtlarına YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Abonelik alındı!

Bülten aboneliğinizi onaylamak için lütfen e-postanızı kontrol edin.

İlginizi Çekebilir

Eleştiri

Kültür sanat alanında istihdam edilmenin, kişisel tatmine ve kültürel sermaye birikimine zemin hazırladığı argümanı kültür işçilerinin emeklerini “incelikli” ve “estetik” bir şekilde görünmez kılıyor.

Eleştiri

GalataPerform’un 2012’den beri düzenlediği Yeni Metin Festivali 11. kez 26 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti. Festivalin bu yılki teması korkuydu. Korku, ama ne korkusu?

Eleştiri

İstanbul merkezli sanatçı topluluğu Yoğunluk'un mekâna özgü yerleştirmesi “Arayüz” 28 Ocak tarihine kadar Bilsart’ta deneyimlenebilir.

Kütüphane

Eda Berkmen'in Nil Yalter: Kayıt Dışı kitabında yer alan metni sanatçının 85. doğum gününe özel Argonotlar Kütüphanesinde.