Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar

Gündem

Afganistan’ın kültür mirası ne olacak?

Taliban isyanıyla Kabil kaosa sürüklenirken kültür sanat sektörü yağmalama ihtimalinden endişeli.

Müze çalışanları, savaşlar sırasında ABD'ye kaçırılan ve 29 Nisan 2021'de Afganistan'ın Kabil kentindeki Afgan Ulusal Müzesi'ne henüz iade edilen bir eseri paketinden çıkarıyor.

Amerika Birleşik Devletleri yeni Başkanı Biden’ın Afganistan’dan geri çekilme kararının yarattığı kaosla başa geçen Taliban’ın Afganistan’ın kültür mirasına zarar vereceği endişe ediliyor. Daha önce IŞİD’in Palmira Antik Kentini bombalamasıyla büyük bir kayıp yaşayan dünya mirası, aynı kaderi Afganistan’da da mı yaşayacak?

Afganistan’da faaliyet gösteren yerel ve uluslararası kültür ve miras örgütleri Taliban’ın dramatik bir şekilde iktidara dönmesinin ardından durumu gergin bir şekilde izliyor. Medyaya sıklıkla yansıyan ifade özgürlüğü ve kadın haklarını sınırlayan kısıtlamaların yanı sıra, kültür profesyonelleri, antik anıtların yağmalanması ve tahrip edilmesi ihtimalinin hiç de uzak olmadığı görüşündeler. Mart 2001’de, Taliban’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve 6. yüzyıldan kalma iki anıtsal heykele ev sahipliği yapan Bamiyan Budaları’nı havaya uçurduğu anlar zihinlerinde hâlâ tazeliğini koruyor. Öte yandan, Taliban’ın uyguladığı Şeriat yasasına göre hem tanrıların hem de insan formunun tasviri yasak olduğundan bu korkular sahici temellere dayanıyor.

2001 yılında Taliban tarafından yıkılan dev Buda heykellerinin bulunduğu yer, 9 Ocak 2021’de Bamiyan’da görüntülendi.

Afganistan 62 metre yüksekliğindeki Jam Minaresi ve Herat şehri de dahil olmak üzere çok çeşitli değerli kültürel miras alanlarına ve nesnelere ev sahipliği yapmakta. 14. yüzyılda İslam dünyasında bir sanat merkezi olan Herat, 12 Ağustos’ta Taliban savaşçıları tarafından ele geçirildi. 15 Ağustos’ta Kabil’deki Afganistan Ulusal Müzesi tarafından yayınlanan bir bildiride, Taliban’ın ülkeyi kapsamlı bir şekilde ele geçirmesinin ardından yağmalamaya başladığı belirtildi. “Maalesef bugün Kabil şehri benzeri görülmemiş bir kaosa tanık oldu; Kabil’in farklı yerlerinde fırsat kollayan yağmacılar ve kaçakçılar, özel ve kamu mallarını yağmaladılar. Müze personeli, eserler ve eşyalar henüz güvende ancak bu kaotik durumun devam etmesi müzenin eser ve eşyalarının güvenliği konusunda büyük endişelere neden oluyor” dedi.


Derleyen: Ezgi Cemre Er

Kaynaklar: 
https://www.theartnewspaper.com/news/afghanistan-british-council
https://news.artnet.com/art-world/2000495-2000495

İlginizi Çekebilir

Söyleşi

Anlam de Coster ile küratörlüğünü üstlendiği grup sergisi “Healing Ruins (Kalıntıların Şifası)" ve serginin istisnai mekânı Zeyrek Çinili Hamam'ı konuştuk.

Gündem

Yıl boyunca Argonotlar’da yayınlanan eleştiri, söyleşi ve güncel sanat tartışmalarını bir araya getiren Argonotlar Almanak 2022, Postane’de gerçekleşen lansmanla tanıtıldı.

Gündem

Senelerdir yönelttiğimiz eleştiri ve önerilerimizle, ulusal boyutta devlet politikasıyla yapılması gereken değişimlerin gerçekleşmesini beklemek yerine yapabileceklerimiz üzerine yoğunlaşma yolları.

Söyleşi

Dirimart Dolapdere'de gerçekleşen "Paradise on Sale" sergisini :mentalKLİNİK sanatçı ikilisiyle konuştuk.