Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar

Gündem

Argonotlar Almanak 2022 yayında!

Yıl boyunca Argonotlar’da yayınlanan eleştiri, söyleşi ve güncel sanat tartışmalarını bir araya getiren Argonotlar Almanak 2022, Postane’de gerçekleşen lansmanla tanıtıldı.

Fotoğraflar: Muhammet Tahir Akkurt

2020 yılı Şubat ayında kurulan, 2021 yılı Ocak ayından bu yana küçük, tam zamanlı ekibiyle çalışmalarını sürdüren bağımsız ve çok sesli güncel sanat yayını argonotlar.com, Argonotlar Almanak 2022 çalışmasıyla bir eşiği daha geçip ilk basılı yayınına kavuşuyor.

Kültigin Kağan Akbulut

Argonotlar Almanak 2022’de yıl boyunca internet sitemizde yayınlanan 29 eleştiri yazısı, 18 söyleşi, 15 gündem ve tartışma yazısı ile özel içerikler yer alıyor. Argonotlar Ajanda üyesi galeri ve kurumların 2022 yılı boyunca gerçekleştirdiği sergilerin listesini de bulabileceğiniz Almanak, yılın güncel sanat ortamına dair bir özet sunmayı hedefliyor. Tasarımını Volkan Şenozan’ın yaptığı Almanak’ın kapağında ise Cansu Yıldıran’ın Shelter (2018) serisinden bir fotoğraf yer alıyor.

Argonotlar Kurucu Yayın Yönetmeni Kültigin Kağan Akbulut, Argonotlar Almanak 2022’nin giriş yazısında şöyle diyor: “Argonotlar üç yılı geride bıraktı. Bu süreçte yüzlerce telifli eleştiri yazısı ve söyleşi komisyon ettik, onlarca Kütüphane içeriği yayınladık, Türkiye Sanat Tarihine Çoğul Bakış yazı dizisine başladık, queer/feminist sanata dair onlarca özel içerik hazırladık. Binlerce sosyal medya ve e-bülten içeriği paylaştık. Türkiye sanat dünyasında dikkat çeken bir yer edindik. Amacımız bağımsız eleştirinin, sanat gazeteciliğinin yeniden ayağa kalkması için katkı sunmaktı. Elinizde tuttuğunuz ya da çevrimiçi ortamda gördüğünüz Argonotlar Almanak 2022 ile yeni bir aşama katettiğimizi düşünüyorum. Sivil toplum, medya ve sanat dünyasının ortak katkısıyla Türkiye’de yeni ve bağımsız bir sanat yayını doğdu. Bu yayını devam ettirmek hepimizin elinde! Amacımız önümüzdeki yıllarda da her yılın ocak ayında bir önceki yılın almanağını yayınlamak.”

Almanak’ı nasıl edinebilirsiniz?

Yıl boyunca internet sitemizde yayınlanan yazılardan geniş bir seçkiyi bir araya getiren ve 1000 adet basılan 335 sayfalık Almanak, Argonotlar yazarlarına, sanat kütüphanelerine, Argonotlar Telif Kumbarası destekçilerine ve sanat kurumlarına ücretsiz olarak dağıtılacak.

Almanak’ı edinmek isteyen okurlarımız ise Türkiye’de regl yoksunluğuyla mücadele eden, Şubat 2022’de yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen depremler sonrası çalışmalarını deprem bölgesinde yoğunlaştıran Konuşmamız Gerek Derneğine bağış yaparak sahip olabilecekler. Konuşmamız Gerek Derneği işbirliğiyle geliştirdiğimiz işbirliğinin detaylarına bu formdan ulaşabilir, formu doldurarak sınırlı sayıdaki Argonotlar Almanak 2022’yi edinebilirsiniz.

Telif Kumbarası Kampanyası ve Almanak 2023 desteklerinizi bekliyor!

2020 yılında yayın hayatına başlayan Argonotlar, 200’den fazla özgün eleştiri yazısı, 100’den fazla özgün söyleşi, 100’den fazla kütüphane içeriği ve 70’lerden bugüne Türkiye çağdaş sanatına dair metinler üreten “Türkiye Çağdaş Sanat Tarihine Çoğul Bakış” ve queer/feminist sanata odaklanan dosyalarıyla 100.000’den fazla tekil kullanıcıya ulaştı. 

Argonotlar’ın en güçlü yönü bağımsız yazarları. Bu gücümüzü muhafaza etmek, okurlarımıza özgün içerikler sunmaya devam edebilmek, sürdürülebilir ve bağımsız bir gelir modeli oluşturabilmek için 2022 yılı Eylül ayında başlattığımız Argonotlar Telif Kumbarası kampanyamızın ilkinde 94 kişinin desteğiyle 38.800 TL topladık.

Görsele tıklayarak destek kampanyalarımızla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

2023 yılı boyunca argonotlar.com’da yayınlanan içerikleri bir araya getirecek Argonotlar Almanak 2023’ün çalışmaları devam ederken Telif Kumbarası kampanyamızı da yeniden hayata geçiriyoruz. Sürdürülebilir bir yayıncılık anlayışıyla hareket ediyor; galeri, kurum ve okurlarımızın desteğiyle bağımsız sanat eleştirisi ve yayıncılık adına örnek olabilecek gelir modelleri yaratmaya çalışıyoruz. Argonotlar Almanak 2023 ve önümüzdeki yıl boyunca yazarlarımızın teliflerini karşılayabilmek amacıyla başlattığımız Telif Kumbarası kampanyamızın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Her hafta güncellenen çevrimiçi Argonotlar Ajanda’ya üye olmak ve yıl boyu gerçekleştirdiğiniz sergilerle Argonotlar Almanak 2023’te yer almak için bizimle info@argonotlar.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Argonotlar Almanak 2022’yi dijitalde de ücretsiz olarak okuyabilirsiniz

İlginizi Çekebilir

Kütüphane

Zeyno Pekünlü’nün SANATORIUM’da gerçekleşen "Bütün Ahları" sergisinin metni Argonotlar Kütüphanesinde.

Eleştiri

Cem Örgen'in The Pill'de gerçekleşen "Yağmurun Riski" sergisini Anı Ekin Özdemir ele aldı.

Kütüphane

Zeynep Kayan'ın Zilberman İstanbul'da gerçekleşen "sandalye ile ikinci kez" sergisinin katalog metni Argonotlar Kütüphanesinde.

Duyurular

Argonotlar ekibi olarak baharın gelişini kutlamak için hazırladığımız sergiler ve etkinlikler seçkisi karşınızda!