Connect with us

Ne arıyorsun?

Argonotlar

Duyurular

Nilüfer Belediyesi’nden sağlık çalışanlarına adanmış yapıt için sanatçılara açık çağrı

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Yapıt” Yarışması için son katılım tarihi 7 Ocak 2022.

nilüfer belediyesi yarışma

Koronavirüsü pandemisi döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının anısını yaşatacak bir park yapılacağını duyuran Nilüfer Belediyesi, parka yerleştirilecek sanat yapıtı için bir yarışma düzenliyor. 

“Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Yapıt Yarışması”na katılmak isteyen sanatçıların, projelerini 7 Ocak 2022 saat 17.00’a kadar teslim etmeleri gerekiyor. Yarışmada seçilecek eser, 29 Ekim Mahallesi’nde üç bin metrekarelik bir alan olarak tasarlanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Sağlık Bakanı Dr. Refik Saydam’ın adını taşıyacak parkta konumlandırılacak. Parkın peyzajı da kamusal mekân ve hafıza arasındaki ilişkiye bütüncül bakabilmek adına, sanatçının görüşü alınarak yapıtla uyumlu bir şekilde gerçekleştirilecek.

Koronavirüsü pandemisi sürecinde görevi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının anısını geleceğe taşımak, onların mücadelesini kamusal alanda görünür kılmak ve bunu da özgün bir sanat eseriyle yapmak amacıyla düzenlenen yarışma ulusal çapta bütün sanatçılara açık. 

Yarışma jürisi ise heykeltıraş Nilüfer Ergin Doğruer başkanlığında; mimar Hakan Demirel, sanatçı İnci Eviner, sanat tarihçi Ali Kayaalp, küratör Bige Örer, sanat tarihçisi Zeki Çoşkun, mimar ve sanatçı Sinan Logie, sanatçı Dilek Winchester, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nejla Aslan, Nilüfer Belediyesi Kentsel Tasarım Danışmanı ve peyzaj mimarı Aslıhan Ayradilli ile Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu Üyesi Kayıhan Pala’dan oluşuyor. 

Sonuçları 18 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak yarışmada birincilik ödülü 60 bin TL, ikincilik ödülü 40 bin TL, üçüncülük ödülü 30 bin TL olarak belirlendi. Ayrıca üç sanatçıya da 10’ar bin liralık mansiyon ödülü verilecek. 

Yarışmanın detaylarıyla ilgili bilgileri ve şartnameyi belediyenin internet sitesinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca Nilüfer Belediyesi’nin sanat alanındaki çalışmalarını Instagram hesabından takip edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Eleştiri

İki yeni fotoğraf sergisi Bursa'da sanatseverleri bekliyor. Meteor Balat Kültürevi'nde "Tekinsiz" başlıklı grup sergisi yer alırken Fotoğraf Müzesi ise beşinci yılını özel bir sergiyle...

Söyleşi

Bursa Nilüfer Belediyesi güncel sanatta etkin belediyelerden biri. 10 Nisan'a kadar sürecek sergiyi Kerem Ozan Bayraktar, Sinem Dişli, Burak Kabadayı ve Ilgın Seymen'den dinledik.

Duyurular

İGART tarafından hayata geçirilen 35 yaş altı sanatçıların ve grupların projelerine açık 1 Milyon TL ödüllü yarışmanın son başvuru tarihi 31 Aralık 2021!